Home / Featured / Buhari gifts party members with appointment

Buhari gifts party members with appointment

*209 Boards, including NFF, gets 1,258 members

*Even NFF has a three-man appointee

President Muhammadu Buhari on Friday approved the appointment of 209 chairmen and 1,258 members to fill the boards of government parastatals.

The appointments were in redeeming a part of the pledge he made 31st October at the National Executive Committee meeting of his ruling party, the All Progressives Congress (APC).

More appointments are on the way, said Mr. Boss Mustapha, secretary to the Government of the Federation, who announced the latest massive batch of appointees.

At the APC NEC meeting, President Buhari also hinted he would expand his cabinet by appointing more ministers.

 

Other appointments: The latest appointments, the largest President Buhari ever made since 2015, saw Mallam Wada Maida, a former editor-in-chief and managing director of The News Agency of Nigeria, returning as its chairman. Appointed as one of the board members is Mr. Isa Abba Adamu.

Maida, a former press secretary to Buhari when he was Nigeria’s military ruler between 1984 and 1985, is at present the Chairman board of directors of Peoples Media Limited. He retired from the agency in 2003. He was the agency’s managing director from 1994, after a long spell as editor-in-chief, from 1985. He joined NAN as a pioneer editorial staff in 1978 and was at various times, the political editor and London Bureau Chief.

In other appointments, rolled out by Boss Mustapha, Mr. Dapo Abiodun, Chairman of Heyden Petroleum, who contested for the senatorial seat of Ogun East in the 2015 election was named as the new chairman of Corporate Affairs Commission.

Many other big wigs of the APC were similarly appointed. The party’s legal adviser, Muiz Banire is now the chairman of the Asset Management Company of Nigeria(AMCON). Senator Olorunimbe Mamora is the chairman of Abuja Investment and Infrastructure Centre.

The party’s secretary, Mai Mala Buni, is the chairman of the Shippers Council. Mallam Bolaji Abdullahi, the publicity secretary of the party is in charge of the National Sugar Development Council (NSDC).

Demola Seriki, a former minister of state for defence is the chairman of the National Maritime Academy of Nigeria in Oron. Former Speaker House of Representatives, Patricia Olubunmi Etteh is the new chairman of the National Hospital, Abuja. A former deputy speaker, Chibudom Nwuche is in charge of Federal Medical Centre Lokoja.

Dr. Leke Pitan, a former commissioner for health in Lagos, under Asiwaju Bola Tinubu was appointed chairman of National Agricultural Extension Research Liaison Services in Zaria. Teju Philips, also a former Lagos commissioner is the chairman of Federal College of Agriculture, Ibadan. Pastor Yomi Kasali will head the Nigerian Christian Pilgrims Commission.

Chief George Moghalu is the chairman of the Nigerian Communications Satellite (NIGCOMSAT). General John Shagaya is the chairman of National Institute for Policy and Strategic Studies, Kuru Jos.

Former governors of Ekiti state, Otunba Niyi Adebayo and Engineer Segun Oni were also named as chairmen. Adebayo is in charge of Federal Airports Authority of Nigeria (FAAN). Oni who is a vice-chairman of the APC has been posted to Nigerian Export Processing Zone. While Senator Ayo Arise, a recent kidnap victim will chair Sheda Science and technology Complex.

Former deputy governor of Plateau state, Pauline Tallen is the new chairman of National Agency for the Control of HIV/AIDS (NACA).

Former deputy governor of Ondo state, Alhaji Ali Olanusi, will chair the Benin-Owena River Basin Development Authority, while a former deputy governor of Lagos, Femi Pedro is the chairman of Small and Medium Enterprise Development Agency of Nigeria.

Timi Alaibe, former Managing director of the Niger Delta Development Commission, is heading to Oil and Gas Free Zone Authority as chairman.

According to Boss Mustapha, all the appointments take immediate effect.

The ministers under whom the agencies fall, have been asked to constitute the boards immediately.

Said Mustapha: ” Mr. President considered the approval for the constitution of the Boards as well as the appointments, very necessary, so as to provide a proper Governance and oversight structure for Government Agencies and Parastatals.

“The constitution of the boards with the appointments, is a demonstration of this Government’s efforts aimed at building strong institutions of Governance, and by extension, improving the quality of Policy formulation and supervision”, he said.

SN

AUTONOMOUS BODIES

2

3

4

ORGANIZATION

1

National Boundary Commission

National Institute for Policy and Strategy Studies (NIPSS)

Border Communities Development Agency (BCDA)

National Planning Commission (NPC)

VICE-PRESIDENT

GEN. JOHN SHAGAYA

RTD

VICE-PRESIDENT

VICE-PRESIDENT

UGOCHI NNANNA KALU; YAKUBU TSALA;
HON. MOHD B. LIKINGO; OBONG RITA AKPAN; BARR. BAYO OLORUNWO; BARR MOHD LIMAN;

HON. ABDULLAI MATORI; DR CHIDIA MADUEKWE; DR. FEMI MAJEKODUNMI; IBRAHIM KABIR MASARI;

AFAM OGENE;
HON. SAHHED SALAWE; LEONELA J. OMO; RABIU GWARZO; AHAMED ALTI;
IDRIS SANI BUKO;

PROF FUNSO ADESOLA; SHUAIBU OSUNE;
ALH MUJTABA AHMED;

CHAIRMAN MEMBERS

OFFICE OF THE SECRETARY TO THE GOVERNMENT OF THE FEDERATION

1 NATIONAL COMMISSION FOR REFUGEES HON. PETER BIYE NO APPOINTABLE MEMBERS AS PER STATUTE
2 FEDERAL ROAD SAFETY COMMISSION BUKHARI BELLO ESQ ABDULLAHI SIFAWA
CAPT. TUNDE ADEDIMEJI HON CHIBUZO OBIAKOR AMB. SAIDU MOHD (OON) BASHORUN DAVID OYEWOLE
3 NIGERIAN CHRISTIAN PILGRIMS COMMISSION REV. YOMI KASALI EMMANUEL EBOMUCHE EZEKIEL AGAZU
DR ISRAEL AKANJI
PAS. ANTHONY FASIPE REV. JIDDA MUSAREV YUSUF BINIYAT FORGIVEN AMACHREE
4 NATIONAL LOTTERY TRUST FUND (NLTF) HON. CHRISTOPHER ETA HON EMMA SALE
H.E. LUCKY IMASUEN BARR FABIAN OKONKWO OPE SALAMI
GODWIN MAKEERI RIFKATU HABU MARI
5 NATIONAL LOTTERY REGULATORY COMMISSION ALHAJI FATAI IBIKUNLE HON BODE OGUNLEYE BONIFACE WAZIRI CHIEF (MRS) YEMISI ONI OBO AWUSA ABDULBASIT ABDALLAH ABUBAKAR Y. RAJAB
1 NATIONAL ATOMIC ENERGY COMMISSION (NAEC) EXECUTIVE CHAIRMAN/CEO JOHN ANUCHA
PROF A.S SAMBO
PROF L. BILBIS DR.MAURICE EBONG EMMANUEL CHIKEALOA ADE ADETIMEHINHON. MAMMAN ALKALI

FEDERAL MINISTRY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY

1 National Agency for Science and Engineering Infrastructure (NASENI) MR PRESIDENT DR YAHAYA ETSU
ALH SABO NANONO
ENGR GARBA LAWAL DASSS RILWAN HUSSAINI ABARSHI HON. KUNLE SANDA
THIRD OTEH
ARC. SANI MINJIBIR
2 Federal Institute for Industrial Research, Oshodi (FIIRO) IBRAHIM DAN’AZUMI GWARZO MRS TOKUNBO FAYOKUN HON. CHUCKS LOLO ABUBAKAR UMAR NA’ABBA
3 Project Development Institute (PRODA) DANIEL ONYE PROF. MUHD MUAZU ELDER GABRIEL AKPAN ABUBAKAR Y. DAGACHI DIRAN ANYABEKUN
4 Sheda Science and Technology Complex SEN AYO ARISE DR WASIU OLATUBOSUN ENGR KEVIN NJIDEAKA ROTIMI EROGBOGBO ENGR BALA ABDULLAHI N. SHUAIBU SIDI BUKKUYUM MOHAMMED D. US KOLAWOLE YUSUF INUWA MAI MANGORO GALE IDRISS
5 Nigerian Institute of Science Laboratory Technology (NISLT) DIRECTOR GENERAL/CEO UGOJI ONYEBUCHI

 

6 Nigerian Institute for Trypanosomiasis Research (NITR) HON. SHEHU HARUNA BARR EDWARD SADO HON. AKEEM MUNIR PROF EMMA OGUNSAKIN HON UMAR EL YAKUBU ALH UMAR A. KAMBA CAPT. ABUBAKAR ANKA ALH. AHMADU YARO

DR AMINU MAGAJI

7 National Space Research and Development Agency (NARSDA) VICE PRESIDENT ERIC ARUBO KANJAL MRS NONYE N. OKORO ABDULKADIR YAHAYA
8 National Biotechnology Development Agency (NABDA) PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECH FAMOUS DANEMUGHA
ARC. ISRAEL A. BABATUNDE LAWAL ALIYU K/NAMODA HARUNA BALAMI
MAUTI AOKA SHOABU
9 National Board for Technology Incubation (NBTI) PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECH FRNCIS EKPEYONG
MRS TOYIN ADESOLA PETER OWOLABI
RT. HON AMECHI NWOHA ALH SHITTU S. SITU
MANI ALIYU GARKUWA CDR. SALEH BODES MUSAJO BUBA
ENGR IBRAHIM MAMAN
10 Raw Materials Research and Development
Council (RMRDC)
HON. ABDULLAHI WAZIRI HON. SALIU U. GIDADO AISHA SHETTIMA SMITH DR KABIR MOHD KOFA ALIYU FADAMA GUMI KINGSLEY EZENWENYI BARR. LANRE AGORO SHERIFAT ADEKANMI SIR. HART IDABELEMA BARR. FEMI ATTE
11 Nigerian Building and Road Research Institute (NBRRI) HON. WILLIAM WAKNI CHIEF GIBSON CHIGBU ALHASSAN UBA IDRIS OPEYEMI MOROUNKEJI
12 Nigerian Leather Science Technology (NILEST) PERMANENT SECRETARY FED MIN OF SCIENCE & TECH NADU KARIBO
UMARU MODE HILIYA SHEM YAUTE DAMISA ALH. ISAMOTU A. ISIAKA PROF S. OLANIYONU
13 National Office for Technology Acquisition and Promotion (NOTAP) PERMANENT SECRETARY, FED MIN OF INDUSTRY BARR. YOMI OMOYINMI ALH BABA ALI KAKA
FEDERAL MINISTRY OF AVIATION
1 Nigeria Airspace Management Agency (NAMA) DR YAKUBU LAME ABDULLAHI Y. GASHU’A CAPT. IBRAHEEM OLUGBADE
2 Federal Airports Authority of Nigeria (FAAN) OTUNBA NIYI ADEBAYO AKINGBESOTE M. AKINYEYE SULEIMAN MOHAMMED BELLO BELLO BABURA
3 Nigerian College of Aviation Technology, Zaria MRS DEBORAH S. ILIYAS CHIEF SIMON OWHOFA
4 Nigerian Meteorological Agency DR SIMEON ADEYEMI AFOLAYAN OTUNBA J.F ALAKE DR CHICHI ASHWE
5 Nigerian Civil Aviation Authority (NCAA) BARR MOHAMMED ABDULLAHI CHIEF EDET NKPEBRE UZOMA IGBONWA HON. ADISA ADENIJI MOHD SALAU KAFI
FEDERAL MINISTRY OF SOLID MINERALS
1 Nigerian Geological Survey Agency (NGSA) RT. HON. EMMA BASSEY HON. AKEEM OLATOYE PASTOR ADAMU YAKUBU MASUD A. YUSUF LUKMAN O. OWOLEWA BARR IKENNA IHEZUO ALH. SALIU WORU
2 National Steel Raw Materials Exploration Agency (NSRMEA) DR YOMI FINNIH DR ADEMOLA A. ONIFADE ALH YERIMA BULARAFA
3 National Metallurgical Development Centre (NMDC), Jos BARR SEBASTINE IBEZIM KUNLE DADA
MR. MARTINS BISONG LANRE ADESINA
4 Council of Nigerian Mining Engineers and Geoscientists (COMEG) CHIEF GODSPOWER OKPOI NO APPOINTABLE MEMBERS AS PER STATUTE

 

5 National Iron Ore Mining Company (NIOMCO), Itakpe MINISTER OF SOLID MINERALS ALUKO JULIE OLUBUKOLA BARR C.C UDENWA
IRO DANFULOTI
ALH MOHD OMEIZA LAWAL
FEDERAL MINISTRY OF PETROLEUM RESOURCES
1 PETROLEUM TRAINING INSTITUTE, EFFURUN DIRECTOR GENERAL OF DPR TOLULOPE SODIPO MUHD JIBRIN BARDE
2 NIGERIAN NUCLEAR REGULATORY AUTHORITY MR PRESIDENT HON. JOSEPH OLANIYAN ENGR.AKPAN OKON
3 PETROLEUM EQUALIZATION FUND REPRESENTATIVE OF MINISTRY OF PETROLEUM AMB. TOYE OKANLAWON GONDINA MUSA SAMBO ENG. CHRIS OGIEMWONYI CHAMBALAIN ADIASO
4 NIGERIAN CONTENT DEVELOPMENT AND MONITORING BOARD MINISTER OF PETROLEUM RESOURCES SEN. MOHD SANI SALEH

FEDERAL MINISTRY OF FINANCE

1 Nigeria Customs Service MINISTER OF FINANCE ALH. ABUBAKAR KARI MR ODUBUMI SOLARIN
2 Agricultural Credit Guarantee Scheme Fund OLUBUNMI O. SIYANBOLA
(Rep. MINISTER OF FINANCE)
KUNLE ELEGBEDE
DR. HARUNA YERIMA CHIEF A. KAYODE ADEBIYI CHIEF KINGSLEY ILONA PATTY ETETE
BARR REDRO MADUKA
3 Nigerian Export and Import Bank (NEXIM) SEN MOHD. A. MOHD ADESINA ADEGBENRO HAJIYA RAMATU AHMAD
4 Nigeria Deposit Insurance Corporation (NDIC) CHIEF BODE MUSTAPHA ALH GARBA BUBA
BELLO GARBA
GEN, J.O.J OKOLOAGU MUDASHIRU MUSTAPHA BARR FESTUS KEYAMO MR. ADEWALE ADELEKE
5 Asset Management Corporation of Nigeria MR. MUIZ BANIRE, SAN

FEDERAL MINISTRY OF AGRICULTURE & RURAL DEVELOPMENT

1 Federal College of Produce Inspection and Stored Products Technology, Kano AMB ABUBAKAR SHEHU WURNO MR NICHOLAS AJAYI OLUSOLA OYEDEJI UGOCHUKWU A. OCHEMBA HAJIA LARABA DATTIJO MUSA ADAMU GARKUWA SHERIFAT OKOSI
2 Agricultural Research and Management Institute (ARMTI) Ilorin HON. DONATUS NWANPA SIRAJO GARBA BAGUDO ABUBAKAR AHMAS
3 National Centre for Agricultural Mechanization (NCAM) SEN. KOLA BAJOMO ALAYA DAUDA ALABA SEN.UCHE EKWENIFE
SAKA BABATUNDE ALAGBO
4 Agricultural Research Council of Nigeria (ARCN) BARR. ADETUNJI T. AJAGBE JOEBA WEST
BARR. ADENEKAN SHOGUNLE ZUBAIRU MOH’D LAWAL
DR DANLAMI W. LENKOP
5 Nigeria Agricultural Insurance Corporation (NAIC) ALI. MUHAMED MAGASHI PRINCE E. OJONG AYUK ABDULHAMMED HARUNA
6 National Cereals Research Institute, Badegi BARR GABRIEL ENABOIFO MRS OFFONBUK C. AKPABIO MR BAKAI OKEDARA
MRS THERESA NWIGWE NAFIFE MAMMAN IDRIS ADO DANJUMAMRS REBECCA APEDZAN
7 National Veterinary Research Institute, Vom COMRADE MARLIN DANIEL DR GRACE N. CHIDA
MRS JUMOKE OKUNLOLAJIDE OWOKA
MR. ADEBAYO OJORA HON. STAN DARA AMINA DALHAT
SALE KUSANI WUDIL MAHE S/GOBIR PAULINE KAIGAMA AKIODE O. OLUBUNMI HON IBRAHIM TASHI ALHAJI MOBO KASSIM

8 National Root Crops Research

 

HON. C.UBA

 

EUGENIA TAKON ADELOWO ADEBIYI MR. BOLADE AKINYEMI ABDUL ADAMA HALIMA BEN UMAR

BALA SAFIYANU
ENGR AMINU GANDA YAHAYA D. MARADUN FATIMA YAWULE
ALH TIJANI GONI MADU YAKUBU SHUAIBU GUMSHAR

Institute,

 

UMUDIKE

MURTALA L. MUSTAPHA DANLADI CHIYA (JP)

9 Nigeria Institute for Oil Palm Research, Benin EMPEROR CHRIS BAYWOOD RT. HON. EMMA EKPEYONG HON IMAM GALADANCHI

CHIEF WALE AROWOMOLE ALH. TAJUDEEN LEMBOYE ENGR LAWRENCE NWEZZA BEN KURE

YUSUF ABDULLAI GARO ENGR. ABDU KANTI MOH’D GUJBA
ALH. SULUM WAKIBE CHIEF SYLVESTER AMEH SUNDAY KOLO

10 Institute of Agricultural Research, Zaria JOHN GABAKU MR EDET USEH
BALARABE WAKILI
PROF. STEPHEN FAPOHUNDA ROTIMI ISHOLA
RT. HON STANLEY OHAJURUKA HUSSAINI S. DAKINGARI MOHD AHMED BABURA NASIRU A. KURYA ADAMUMALLAM GANA
DR MUSA GARBA MUSA BASHIR MUSA SATI
DR DAN MAIGORO
11 National Animal Product Research Institute, Zaria DR EMMANUEL GEMADE HON. BAMIDELE FAPARUSI PRINCE RABIU OLUWA ENGR. ABBA MATO
SHABI AHAMEDAMINU MUKTAR ABUS BELLO DANBABA BINJI AISHA ABDULLAHI
ALH. ALI MODU TELA AMINU SHUAIBU MASARI MARYAM SALIHU IBRAHIM RT. HON.DAN AKPAN BELLO ISA BAYERO

12 National Horticultural Research Institute, Ibadan

 

GEN GARBA MOHAMMED

 

CHIEF MATHEW EHIGE MRS. KAFILA OGBARA ALH. BABATUNDE ELIAS YEMI EREWA

HON. LUKE CHUKWU ZUBAIDA D. ABUBAKAR HUSSAINI LEMA
ALH SADU M.UMAR BARR. MUSA LAWAN HASSAN ABUBAKAR
HON AYUBA SALEH SHEDA

13 Lake Chad Research Institute, Maiduguri RT. HON. ADEWALE OMIRIN AHMED OLALEKAN
GARBA BALA
ARCH ABDULWAHAB USMAN HON DEJI AKANDE
MARYAM UBA AHMED UMAHYAH Y. ABDULLAI ABDULLAI A.ZABARAU LAWAL HUSSAINI BILBIS
ALH BUNU KAIGAMA
HAJIYA UMANI SHUAIBU AGATI EMMANUEL JAMES USMAN JUSTICE
14 Nigeria Institute of Oceanography and Marine Reasearch (NIOMR), Lagos ALH ABDULMALIK USMAN REV.PETER OBADAN OLUOMO SUNDAY AKERE PROF ADIO AFOLAYAN VEN. IFE OKUPEVI
FRANCIS UBILI
ALIYU MOHD ISMAIL HAYATU TAFIDA
ABDU DAN MALLAM KAREEN FATIMA MOHD SAM ADEJO OKEDI SHEKINAT TAYO ABUBAKAR
15 COCOA RESEARCH INSTITUTE OF NIGERIA,IBADAN J.A.O. ABDULLAI DR DAVID AJENEBO ENGR. OKON NYA
TOYIN AIYEBUSIWA
MRS BAMIDELE HUSSEIN ABU GBADAMOSI JONATHAN ZAMUNA MADINA RAZAK HASSAN HON MAIJAWA DOWOYO DAVID CHAHUR OTHMAN MAIMUNA HELEN IDOWU YUSUF YAKUBU D. ABUBAKAR

16 Institute of Agricultural Research and Training, Ibadan

 

SEN. TITUS OLUPITAN

 

CHIEF EBIMOYO IKUROMO MR AFEISUME AGBORUMI Barr. BABATUNDE A. TOLASE MOSHOOD OJUAWO

CHIEF EBERE MUONEKE SANI ALHASAN
SHEHU ALIYU UNGOGO ABDULLAI KABIR MAJE ALH ADAMU ALHASSAN ENGR. MOH’D MUKINTA MRS ABAYA R. ADESHINA ENGR PERRY NTUK

ALIYU ZAKARI

17 Rubber Research Institute,Benin SALIU AKAWU ANGELA OGEYI ODE

ARC. SAMSON RUFAI K.B SHABA
AMINU BELLO YAKASAI SIR SYLVESTER EZE AHMED TIJANI YUSUF COMD. AHAMED BUNZA ALH ALI YERIMA

BABA MUHD MUSA EPHRAIM ANYAM ISIAKA MAGAJI

18 National Institute of Freshwater Fish, New Bussa DR EMMANUEL AKABE CHIEF DAMFEBO K.DERI ALHAJI MUTIU ARE
YUSUF BICHI
CAPT. VINCENT OYEPATA ALHAJA FOLASADE ADEYEMO HON. ELDER CHIME OPARA DEBORAH NANA ILIYA HASSAN MOHD M/MADORI HON SANUSI U. JAMBWALLE HADIZA ABDULLAHI JIMETA TIMOTHY IGBA AGBENDE MALLAM AMINU ABDULLAHI
19 National Agricultural Extension Research Liasion Services, Zaria DR LEKE PITAN CHIEF SHAGARI ONI
MRS ESTHER U. EKARIKA MUYIWA OGUNYEMI
ANNA M. KOLAWOLE GANIAT ALLI BALOGUN UGONNA CHIMEZIE MOHAMMED ADAMU ALIYU SULIEMAN
HAJIA YAGUNA ALH SHERRIF HON. JAMES Y. AYUBA LAWAL SULEIMAN
20 Federal College of Animal Health and Production Technology, Ibadan PROF VINCENT IDIGIE ADEBAYO KAZEEM
OLORI YEMISI ADEWOLE REV. PETER Y. OGANTO OLUMIDE O. ELESIN
DR. TUNJI SONOLA MGHOR ROSELN OBIOMA YAHAYA KAWO
ABBAS ANAS ADAMU MANU JALO GANGUMI HON MS FINNEY DAVID HAJ. SALIFATU MAHMOD YAHAYA ISAH DANLADI

21 Federal College of Agriculture, TEJU PHILLIPS AISHAT ALUBANKUDI Ibadan CHIEF E. O. AKINBOLADE

22 Federal College of Agriculture, Akure

 

CHIEF BAYO OYERO

 

ALHAJI LAWAL ALIYU MRS KATE OFFOR
LABO TAFIDAN BUNZA BUHARI KAURA-NAMODA ABDULLAI TALBA DALORI MAJOR MUSA MADI

MRS EMILU CHIDAWA YUSUF KAYODE MAJA HELEN EFFIONG, ESQ HON. ISAAC OSAHON

FITZGERALD B. OLOROGUN ABDULAZEEZ YAHAYA
MRS TOLA AWORH
IDOWU SUTTON

DR PETER OGBUKA
BARR U. NNANNA-OKORO UMAR DALHATU
BELLO MALAMI RAFI ALHAJI ALIYU ABUBAKAR BENSON ENIKUOMEHIN MIKE T. IWOKWAGH
LYAL ALI. HASSAN

23 Federal College of Agriculture,Ishiagu SHEGABA UMARA TIMIEBI PHILLIP
TAJUDEEDN SOLANKE
MRA MAGARET IGWE MADUMERE DIMGBA EBUBE AGU FELIX OKAFOR ALH UBA DAN BAYYE
SABO WADA RINGIM
JACOB GBAGADE
ADAMU PATA
MRS OMONALE G. OLADEPE SALIMA MAKAMA
SARATU GARBA ABDULLAHI
24 Federal College of Fresh Water Fisheries Technology, New Bussa ALH. ABUBAKAR BABBA PRINCE BOLOYEI SOFADE ALHAJI JIMOH GARBA HON. AKEEM AROLE FANCY DOTUN OWANIKEN SULAIMAN WADA

MRS ANN. E. ALIGWE
ALH. MOH’D UMAR WARA MOHD NASIRU KIRI THOMAS KOMO MARYAM HON. SANI GAMBO

ABDULRAHEEM KHADIJAT ISA IBRAHIM

25 Federal College of Animal Health and Production Technology, Vom

 

DR EMMANNUEL SAMUEL ABA

 

FRED IGWE SOGO AJIKEOLA SIMBIAT LONGE

Nigeria Stored Products Research Institute,Ilorin

ENGR NICK WANDE

MINISTER OF AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT

ENGR YOMI ADEMEFUN GEN CHRIS UGWU(RTD) MUSA IBRAHIM
SENES VICTORY

26

 

IVOR ADA NWANCHUKWU SA’ADU ABASHE G/MALLAM HON ADAMU SARKI MIGA ABUBAKAR GARADAI ALHAJI UMAR BAFFALE JOSEPH A. ENVULANDU HON. EVELYN CHUKWU CHUKWUDUM D.OGBOGU OLASUNKANMI T. JIMOH HAJIA ZAINAB GAMAWA SA’IDA SA’AD BUGAJE SANTURAKI WAJA

PROF. SALISU A. ABDULLAHI BARR. AMINA MUSA GU’AR MRS. CHARITY M. BULAMA

27

National Agricultural Seed Council

FEDERAL MINISTRY OF COMMUNICATION

Nigeria Information Technology Development Agency(NITDA)

1

2

3

Nigeria Postal Service(NIPOST)

Nigerian Communications Satellite (NIGCOMSAT) LTD

PROF ADEOLU AKANDE

BARR MAIMUNA YAHAYA ABUBAKAR

CHIEF GEORGE MOGHALU

HON. KAZEEM SALAKO
DR LAWAL BELLO MORIKI HAJIA BINTA MOHAMMED MR UCHE ONWUDE
RT HON ABDULLAI BELLO SEN J.J. AKPANUNUDOEDEHE

TUNDE AGBABIAKA MAINASARA A. SANI

ZAINAB IBRAHIM JABO COMDR CHIDI OKONJI

FEDERAL MINISTRY OF ENVIRONMENT

1 National Parks Headquarters HON. BEN NWOBASHI MR CHRIS DIRISU JOKO PELUMI
ALH UMARU USMAN GANBO ASKIRA
2 Forestry Research Institute of Nigeria, Ibadan ALHAJI KAUMI DAMBOA HASSAN MUSA DABUPOR MRS DOYIN OGUNBIYI MRS LANRE OTITI ABUBAKAR M. MAIKUDI AYUBA ANDREW BUTSWAT FATIMA DANJUMA
3 National Oil Spill Detection and Response Agency (NOSDRA) SEN. AYO AKINYELURE
4 National Environmental Standards and Regulations Enforcement Agency (NESREA) BARR. IYIOLA OLADOKUN AMB. BALARE RANO ALESHINLOYE RILWAN PETER AKOR
5 Enironmental Health Registration Council of Nigeria (EHORECON) HON MOHAMMED INUWA YAHAYA INSTITUTIONAL REPRESENTATION
6 National Agency for Great Green Wall (NAGGW) BARR. GBADEGESIN ADEDEJI HON. DENIS IDAHOSA
MR TOSIN AYOADE
DR. AYUBA ILLO
ALH. BASHIRU AJIBABI
ALH ISA B. GALADINCHI MRS. SALOME A. JANKADA ALH IBRAHIM ALI GADAKA ABUBAKAR MOHD GADA ZUBAIDA ISMAILA JAHUN
7 National Bio-Safety Management Agency (NBMA) HON NAKANDE DASUKI ABDULRAHEEM BABATUNDE DR EFFIONG ETUK
FEDERAL MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS
1 Institute for Peace and Conflict Resolution SEN. ABBA AJI CHIEF ALOY NWIBO
PETER AFUM AGASOKOA RT. HON. ALEX UKAM EKOR HAUWA BABA AHMED MUSTAPHA M. KIYAWA BARDE GWARNA
HAJIYA JUMAI MUHD
2 Nigerian Institute for International Affairs, Lagos HON BATURE UMAR SAMBO SULE MUSA
MR. ALPUNSU NJOBDI AMB ABDULLAI BAGE MARCON NLEMIGBO BARR. JUSTIN REWANE MRS BUNMI OBAKOYA
3 Directorate of Technical Coorperation in Africa MINISTER OF FOREIGN AFFAIRS HON. CHIME NZERIBE FATIMA B. BASHIR ALH SAIDU MOHD
4 Nigeria Directorate of Technical Aids Corps EXECUTIVE CHAIRMAN/CEO ELIZABETH JIBRIL
MATTHEW M. OGUNJIMI ALHAJI TAKUN YAU
ZAYNAB NASSARAWA KWARA ALH. SAIDU SEULANSO
MINISTRY OF FEDERAL CAPITAL TERRITORY

 

1 FEDERAL CAPITAL DEVELOPMENT AUTHORITY HON. MINISTER, FCT HUSSAINI MONGONO
YUSUF LUKA GAMBO
ALH. BALA MAMMAN
DR. KINGSLEY UFERE BARRISTER EDO UKPONG ABUBAKAR MOHAMMED ENGR. SEGUN SOMOLE HADIZA LADI ABDULLAHI EXECUTIVE SECRETARY, FCDA
2 ABUJA INVESTMENT COMPANY LIMITED BELLO I. DAMAGUM ABUBAKAR SANI PAI
ADO UBA YAKASAI
IRETI H. KINGIBE
ALHAJI YUSUF TSAYYABU ALHAJI HASSAN Y. GWAGWA SEGUN MODEYINJOASH OJO AMUPITAN
A’ISHA ISMAIL MUKHTAR YAHAYA IBRAHIM
SHU’AIBU YAMMA ABDULLAHI KABIRU USMANHON. OSITA OPARA
GROUP MANAGING DIRECTOR
3 ABUJA PROPERTY DEVELOPMENT COMPANY MOHAMMED IDRIS ENGR. E.A. OLUWADAMISI ENGR. OBIORA FELIX NWANKWO ESV. ADAMU KASIMU
REP.OF ABUJA INVEST.CO LTD. MUKHTAR GALADIMA
ARC. GABRIEL YAKUBU ADUKU HON. YAKUBU ADAMU
HON. MOHAMMED A. SADIQ KABIR GARBA MANI
MD/CEO
4 ABUJA ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY DR. BAWURA YAHAYA CHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC

ALH. JAFARU GWARZO
MRS. HAILMARY AIPOH
HON. MUSA I. JATAU
PROF. MUHAMMED A. GARBA KUNLE ELEGBEDE

ALIYU HABIBU DAURA AYAJIFE OGHENE DIRECTOR, AEPB

5 ABUJA INVESTMENT AND INFRASTRUCTURE CENTRE SEN. OLORUNINBE MAMOORA ENGR. DAN OJI
TONY EJINKEONYE
MIKE OHIANI
JAMES EGAH NDAYE
HON. DANJUMA DAUDA ENGR. DAHIRU DASIN POLYCARP NWABUEZE UDAH UGOCHUKWU BEKE
GRP CAPT. ZAGI RABO ZAKKA COORDINATOR
6 FCT UNIVERSAL BASIC EDUCATION BOARD DR. KABIR IBRAHIM MATAZU USMAN YAHAYA
PRINCE ABUBAKAR TANKO
MR. JIBO ABDULLAHI
COM. STEPHEN A. KNABAYI ALH. USMAN ABUBAKAR DAFA HRH ALH. ADAMU ABDULLAI, (ETSU OF YABA)
CHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC MRS. IFEOMA NWAKAMA
DR. RABI’U U.MOHAMMED,mni PASTOR DAVID AMOS WETBEN SALIHU AKAWU
DIRECTOR, UBE
7 FCT SCHOLARSHIP BOARD HON. ABUBAKAR J. GIRI HRH ALH. JIBRIN H. TANKO, (GOMO OF KUJE)
ADO UBA YAKASAI ABUBAKAR LUKMAN ZUBA MR. DAJI USMANMR. MATHEW BEJAKAI MALAMI YAKUBU
MR. Y. E. TONY
DIRECTOR, FCT SCHOLARSHIP BOARD

 

8 FCT SECONDARY EDUCATION BOARD ALH. MUSA YAHAYA MR. SUNNY MONEDAFE YAKUBU SANI STORES CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC
MRS. CHIMEZIE NWAOBIARA HON. RABILU ZUBA HASSANA NYELANGUSMAN IBRAHIM MRS. AISHA A. JIJIWA DIRECTOR, SEB
9 FCT PRIMARY HEALTHCARE DEVELOPMENT BOARD DR. SHEHU MAHDI CHAIRMAN, ABAJI AC CHAIRMAN, AMMAC CHAIRMAN, BWARI AC CHAIRMAN,GWAGWALADA AC CHAIRMAN, KUJE AC CHAIRMAN, KWALI AC

ALH. ABBAS BABA
DR. ADEMOLA ALAO
DR. LAWAL GIDE FUNTUA
DR. SHABIHUL HASSAN
DR. AMINU MAI
EXECUTIVE SECRETARY (PHDB)

10 FCT WATER BOARD ENGR. KASHIM A. ALI MR. ODUN EMMASEALU REPRESENTATIVE OF SDG, FCT ENGR. SHEHU HADI
ENGR. ZEKERI A. MOMOH BARR. YAKUBU H. GANA ADEAZEE J. OLISAELODAVID KER GWAMBE LAMIDI SALIHU
AMINU A. RABADU DIRECTOR, WATER BOARD
11 ABUJA BROADCASTING CORPORATION FARUK U. MOHAMMMED, mni. COMRADE PAUL ELLA ABECHI GM, ASO RADIO
GM, ASO TV
MR. JOSHUA TOKURA
COMRADE ADAMU MOHAMMED HON. AMINU DANMALIKIBALA MUHAMMED
YUSUF NUHU, mni
IBRAHIM MODIBBO HAMMAN IBRAHIM B. MAGAJI MANAGING DIRECTOR
12 AREA COUNCIL SERVICE COMMISSION ISA RAMATU SA’ADU ALH. MUHAMMED A. LOKO HON. BOBOYI CHIYA IBRAHIM KOKO KUJE
ALH. AHMED BABACOM. YAKUBU KUDAMBO. Rtd. MR. PATRICK OGAYEMI MOHAMMED NAFIU LAWAL ABUBAKAR AL’UMMAIDRIS ABBAS, (SARKIN LANZAI) USMAN A. MUSA
DIRECTOR, ACSC

FEDERAL MINISTRY OF LABOUR AND EMPLOYMENT

1 National Directorate of Employment MINISTER OF LABOUR AND PRODUCTIVITY ASIWAJU O. BASHORUN SEN. CHRIS ADICHUE MALAM SANUSI YAKASAI ALIYU UGBANE
2 National Productivity Centre BARR EYO NSA EKPO
3 Michael Imoudo National Institute for Labour Studies (MINLS) HON HERMAN HEMBE
OFFICE OF THE HEAD OF CIVIL SERVICE OF THE FEDERATION
1 Administrative Staff College of Nigeria NDUKA ANYANWU ABBAS AHAMED GAND ADAMU MUSA
DR BRUCE UGBODE
DR. ADEEYO O. ATILADE

FEDERAL MINISTRY OF YOUTH & SPORTS DEVELOPMENT

1 Nigeria Footbal Federation (NFF)/Nigeria Football Association (NFA) PRESIDENT IS TO EMERGE BY ELECTION BY MEMBERS MR WALE OLADUNJOYE
ALH. SANNI FEMA
AKINTOBA ADENIYI FATEGUN SANI MUSA T. MARAFA
2 Nigeria Institute for Sports(NIS) IBRAHIM GALADIMA DOTUN OWANIKEN ALHASSAN MUKTAR LAMUS DR. B.T. SALAMI

 

3 Citizenship and Leadership Training Centre ALH. ABUBAKAR BADA ABDULKADIR HAMMA ABUBAKAR ABDULLAHI MRS HEMBADOON AMENA BARR WALE FAPOUNDA DR. CHINYERE OKWU ONU ABDULLAHI I. YANKUZO
4 National Youth Service Corps AMB. FATIMA BALA BARR DAYO AJIBOLA
HAJIA BINTA MUAZU ABUBAKAR NABABA UMAR

FEDERAL MINISTRY OF POWER, WORKS & HOUSING

1 FEDERAL HOUSING AUTHORITY (FHA) SEN. LAWAL SHUAIBU CHIEF YEMI ADARAMODU ATTAIRU ISA ESQ
MOHD SAGIR HAMIDA
SURV. KUNLE BUSARI
SEN. ADAMU NIKAU ABDULLAHI MOHAMMED ALH ABDULLAI MINIBIR ENGR. OMOLAFE S. ADEDAYO
2 FEDERAL MORTGAGE BANK OF NIGERIA (FMBN) MR ADEWALE ADEEYO ALH. AJI KOLO BAMA
NB. THE OTHER MEMBERSHIP SLOTS ARE FOR INSTITUTIONAL REPRESENTATION.
3 NATIONAL RURAL ELECTRIFICATION AGENCY (NREA) ENGR ALIYU A. DUNGURAWA IBRAHIM MAGAJI GUSAU JANGUDO SAIDU
OTUNBA ADENIYI A. IJOGUN MR. SONI IDAHAGBON BARR. SUWAIBA I. BAROU ALH. ABDULRAHAM RIBADU

FEDERAL MINISTRY OF WOMEN AFFAIRS

National Centre for Women Development JOY NUNIEH MRS OLUWASEUN OGUNLEYE DUPE BAKARE
BUKOLA ADEBUSUYI
SANDRA MAGHODORMRS. THERESA OHANUBA HAJJA AISHA YAKUBU JIBO HAJJA DUMBA D. MIKAILA FATIMA BALAHAJIYA SAFIYA DAUDA
MRS UCHE A. ILOZUE
MRS. LOIS MAIKORI
HON. KWAPNOE ALEX YOLA AJANWA N. NWEZE
FEDERAL MINISTRY OF TRANSPORTATION
1 Nigerian Shippers’ Council HON. MAI MALA BUNI OTUNBA SEYI ODUNTAN YEKINI NABENA
LAWAL S. YAKAWADA HAUWA MOHAMED
MOHD DAIYABU M.
ALH. MUHD-DANJUMA MOHD ANGULU LOLOSURV. LEKAN ADEKANBI
2 National Inland Waterways Authority (NIWA) ADMIRAL IBRAHIM IKO BARR. EJIKE ANAKANI MUNIR UTHMAN MOHD HAJIYA HAUWA GADAKA EZEKIEL ADETUNLORO DR JOHN HARRY
3 National Maritime Academy of Nigeria, Oron DEMOLA SERIKI TAIWO TAYO IBITOLA. SAN HON GARBA JIJI
SALE KUIDAWA
4 Council for the Regulation of Freight Forwarding in Nigeria (CRFFN) CHAIRMAN, WHO IS TO EMERGE THROUGH AN ELECTION OF THE COUNCIL MEMBERS HON. DONATU OZOEMENA BENSON EDOSOMWAN ABUBAKAR TSANNI
MR. HASSAN JONGASEN. BISI OYEWO
OTUNBA MOSHOOD TIJANI
5 Nigerian Institute of Transport Technology (NITT) DR FRED LATIMO OGHENESUBE ALH MUSA DANKADAI ISHAKU DANIEL
SANI BAKO KANGIWA
MR. MARTINS I. USMAN HON. ADAMU BULLACHUWA MUHAMMED I. IMAMHAJIA FATI N. ABUBAKAR AGBOOLA KELLY

POLICE SERVICE COMMISSION

FEDERAL MINISTRY OF INDUSTRY TRADE AND INVESTMENT

1 Police Service Commission EXECUTIVE CHAIRMAN APPOINTABLE ONLY BY THE PRESIDENT GLADYS AMULEKE KELOBAS A. KERE OLAYINKA BALOGUN(RTD) HON. MUKTAR OKPANIKI MARIA E.A UKPANYANG SULEIMAN M. NAMADI

 

1 Nigerian Investment Promotion Commission RT.HON. BABANGIDA NGORUJE HRH RAPHAEL S. SAMBO BARR LOWO OBISESAN MARYAM ADO GWARAM MR. ADEWALE ADELEKE HON. ALI SANI

FEMI OGUNSOLA

 

2 National Automotive Design and Development Centre (formerly National Automotive Council) SEN. OSITA IZUNASO NANKIN SAMUEL BAGUDU
3 Consumer Protection Council MR. EMEKA NWAKPA (APPOINTED) EDEMA IROM
MR. SEBASTAIN AKPAN HON. AEMI IDA
CHIEF DONALD UGBAJA HON BENSON EFIONAYI COMRADE M.Z. NZIDEE ADARAMODU TONY
HON. SESAN SOBANDE GANIAT A. QUADRI
BARR. ABIMBOLA SAMUEL HON RASAQ SALINSILE ALH (DR) AHMED AYINLA

 

ERNEST EKEMEZIE
HON. BEN OKOLO
PRINCE CHIBUEZE APUGO CHIEF I.B. OKAFOR HON.BAR.PATRICK MGBEBU SAMUEL DAMAI
SULEIMAN YUSUF
SALMA MUSA
ALIYU K. GWANDU. ESQ MUSA GARKI ABDULRAHAMAN G. ACHIDA JAMILU ALIYU ZANNA
ALH. MANSOOR TOUNGO HON. YAKUBU UMARU ENGR. T.Y. KATANGA
ALH. H.S. MAIMAGANNI MOHAMMED U. TINAU MOHAMMED ADAMU ZUBZIRU USMAN
MR. FOLUSHO A. OGUNBIYI IDRIS DANJUMA
HON OZIGI MAYAKI ASEMA BAR BODUNDE M. OPEYEMI LYNN M. AGBA MOHAMMED ADAMU

4 Tafawa Balewa Square PRINCE ADENEKAN INSTITUTIONAL REPRESENTATION Management Board GBADEBO

5 Lagos International Trade Fair Management Board BARR MELA NUNGHE INSTITUTIONAL REPRESENTATION
6 Industrial Training Fund MALLAM MUSA GWADABE BARR PERES A. PERETUS WAKEEL AHMED JAJARE ROTIMI AKINDE
7 Nigerian Export Promotion Council SEN. IBRAHIM MUSA CHIEF EZE M. ANUGWOM
.
NB. OTHER MEMBERSHIP SLOTS ARE FOR INSTITUTIONAL REPRESENTATION
8 Nigeria Export Processing Zone ENGR. SEGUN ONI KABIRU TAFIDA
SADIQ H. GWARZO HON. TAIWO OKUNLOLA
9 Standards Organization of Nigeria MINISTER OF INDUSTRY TRADE & INVESTMENT PRINCE ADESEGUN OLANIBI ALH. ABDULAHI A. ONYEMA PROF. AHMED LAWAL ENGR. HALILU HAMMA MRS. KET N. VOMHWANGE DR. FELIX IDEH
10 Small and Medium Enterprise development Agency of Nigeria MR FEMI PEDRO HON. ALFRED AJOMA OLOKO DR. TOKUNBO OSHIN
DR. YAKUBU MACCIDO BARR NATHANIEL PARA YAKUBU MOH’D ADAMU HON. CHIMA EGWU
11 Nigerian Commodities Exchange (formerly Abuja Securities and Commodities Exchange) ENGR MOHD JIBRIL IMAM INSTITUTIONAL REPRESENTATION
12 Oil and Gas Free Zone Authority CHIEF TIMIPERE ALAIBE TOPE KUYEBI MURTALA ADHAMA
13 Corporate Affairs Commission (CAC) PRINCE DAPO ABIODUN INSTITUTIONAL REPRESENTATION
14 National Sugar Development Council (NSDC) BOLAJI ABDULLAI INSTITUTIONAL REPRESENTATION
FEDERAL MINISTRY OF INFORMATION, CULTURE AND NATIONAL ORIENTATION
1 News Agency of Nigeria MALLAM WADA MAIDA ISA ABBA ADAMU
2 Voice of Nigeria IBRAHIM BUBA MR FEMI SOWOOLU CHIEF DELE OKEYA BARTH UGWOKE BASHIR MAINA DUNGUS YAU ABDULLAI
3 Nigerian Film Corporation ENGR ABUBAKAR GAMBO UMAR BARR. EMMANUEL PIPPA JOHNBOSCO ONUNKWO ABDULKADIR S. USMAN BENJAMIN ISIAH
4 National Broadcasting Commission MAL IKIRA ILIYASU BILBIS SALIU BAMIDELE ALUKO RABI ANNA HARUNA
CHIEF AJIBADE E. BALOGUN HON. NDUBUISI K. AGBO DANLADI BAKODR. YUSHA’U AHMED HON. TIJANI MARAFA
5 Nigerian Press Council SEN. FRANCIS OKPOZO WALE OKUNNIYI
IDI FAROUK
ALH. JAMILU SHEBARA ALH. SANI SAIDU
6 National Film and Video Censors Board (NFVCB) CHIEF TUNDE KILANI EFE NELSON
YINKA RIKETTS
SEN. CLEVER IKESIKPO
MR. KEPPY EKPENYONG CHIEF EDE DAFINONE
HON K O EHIAGIMUSOR MR. NGOJI WARMATE ROPO SESAY
ADEBOWALE OWOEYE ENGR. BEN OGUNTUASE BARR ADERONKE ADEDAYO ABDUL YEKINI ADELEKE MR. BENSON A. AKINSEYE MRS JOKE SILVER-JACOBS KEHINDE SOAGA
CHARLES AMILO
PRINCESS UCHE OTTAH CHIEF. EMMA BUKAR IWUH MRS INI EDEH
BARR. EJIKEME UGWU JAMILA SALIK, ESQ.
ALH. LAWAL Y. MAIAREWA

 

ABA GONKA
SABO BABAGANA
HAJIA ZUWAIRA GAMBO
ISHAYA KARU
MAGDALEINE KUMU
BARR. BABA DALA
BARR. MUSTAPHA MAFI
AISHA ALIU UDA
MRS. UNE UGBA
MOHD ABUBAKAR KATCHA ZSALMAN MALLAM YUSUF
RAUF AKANO
CHINDO FUDEL DAFAT
USMAN MAIYANGA T. JOSEPHINE DAUDU
MOHAMMED N. NASIR, fwc
HAJ. MARIYA ABDULLAHI MUHAMMED G. HADEIJA
SHEHU SULAIMAN
BELLO KATUNE
BULA BELLO MARU
ABDULLAHI M. MAINASARA
7 Advertising Practitioners Council of Nigeria HON. JACOB SUNDAY CHIEF DAYO ABATAN ALOYSIUS OKAFOR
SANI TULU
AKOR SUNDAY
ISMAILA UMAR SIFAWA MURTALA ADAMU ATIKU
8 Nigerian Tourism Development Corporation ALH. SABO NANONO OMASAN BUWA BOLANLE KUKU PRINCESS TONIA AWAM MUSA MOH’D BELA MALLAM ALI GADAKA KENNETH O. ASALU
9 National Commission for Museums and Monuments MAMMAN DA UMMA DAMBO HARRISON OKPOZO SULEIMAN AHMADU MR LEKAN MABINUORI HON. ADE AJAYI

HON. NDUKWE OTIH MOH’D BALA NDABA AMINU SANI DUSTIMA TIJANI YAYARI

ALIYU YERIMA
PASTOR DABIT JOSEPH DAVID SULEIMAN A. DIKKO
DR. BERNARD UDO

10 National Gallery of Art USMAN AZORES SULAIMAN MR. INIMIDUN IDEHEN
KOKO ADEYEMI MRS. RUTH ANGO FINNY DAVID MRS. OKEGBE C. VIRGINIA
11 Centre for Black and African Arts and Civilization HON. ABOM TONY ESU KORIPAMO ENOCH ADEKOYA FOLUSO BUSAYO MRS. IJEOMA NWAGBOSO HABIBU SANI SARA
DR DAUDA IBRAHIM OBODO DOUGLAS
12 National Council of Arts and Culture BARR EMEKA IBE HON. PATTY ETETE INEMEH CHINWE CHUKWUANI CHIEF JAMIU EKUNGBA FOLAKEMI O. OSINOWO NKECHI NKOLI

LAWAL SANI MOHAMMED YAKUBU IBRAHIM BULAMA ABDULLAHI ALABURA
MRS. JULIANA AFUME

MRS LOIS A. EVULANDU MUH’D A.N.B MAGAJI

13 National Troupe and National Theatre of Nigeria BARR IBRAHIM ZALANI GEORGINA EGBEITA
HON TADE ALUKO OKECHUKWU ONYECHERE ABDULMALIK NASSARAWA YUSUF HARUNAMUAZU
SHUAIBU S. KUGBOTUKUR
14 National Institute for Culture Orientation YUSUFU SHITTU GALAMBI NO APPOINTABLE MEMBER AS PER STATUTE

 

15 National Orientation Agency KHALIL BOLAJI BARR. ANSELMA AGBO MUYIWA COKER
AMINU LIMAN BONDINGA BARR BUHARI DISINA HON. TAJUDEEN ASUNARA USMAN ZURU

FEDERAL MINISTRY OF HEALTH

1 University College Hospital, Ibadan IBRAHIM BAKO SHETTIMA HON. DELE OLORUNTOBA PROF. G.O. BABAWALE DR MICHAEL SOMOYE BARR. ISA BURATAI RILWAN BELLO ESQ
2 Lagos University Teaching Hospital, Lagos ALH SALI BELLO HON FATAI DIEKOLA
HON. BASHIR BOLARINWA DR. LOUIS OBODO – OGUTA CHIEF DERIN ADEBIYI
AMB KABIRU RABIU
3 Ahmadu Bello University Teaching Hospital, Zaria AHMADU RUFAI MICHIKA ALH MOHD ALIYU YARO CYHTHIA OBORO AHAMADU B. CHIRANCHI MUHAMMED A GONI TAPA SIRMTU
4 University of Nigeria Teaching Hospital, Enugu SULEIMAN UMAR HON. SAHEED YUSUF
BARR. ERUCHALU C. CLARIS BASHIR DANJUMA ZUBAIRU DR. CHUKWUKELU J. OKAFOR ABBA SADIQ MUHAYIDIN
5 University of Benin Teaching Hospital, Benin City CHIEF ADEDOJA ADEWOLU TEMITOPE O. FABANWO ONYEMELUKWE E. JOHN PAUL ALIYU OROJI WAMMAKO BITRUS TAWA

BARR. EDOBOR M. UKPEBOR

6 Obafemi Awolowo University Teaching Hospital, Ile – Ife ALH SHEHU BARAU NINGI HON. RICHARD ADAMS
MS. MOJISOLA AKINSANYA BARR. KEVIN UGBAJA AHMED SHUAB BURANGA MOHAMMED ABU IBRAHIM
7 University of Ilorin Teaching Hospital, Ilorin OLOROGUN OTEGA EMERHOR BARR. MASUD TAIWO BARR FOLAJIMI OLASEINDE ALH. SANNI DODODO USMAN YUSUF TINGNO PROF MACAMUS IKPAH
8 Jos University Teaching Hospital, Jos CHIEF BARTH NWIBE BARR. IMOBIDHE OMOADONI ALH USMAN A. JAJIMAJI DAHIRU HUDU MUSA
AMINU JAYI TAMADADA KUNLE MAKINDE
9 University of Port Harcourt Teaching Hospital, Port Harcourt MUKTHAR AHMED ANKA OLORI LADUN SIJUADE
SLYVANUS FUESEME OGBOR HON. MAINA TAR
GANA JAMES
SULEIMAN S. IBRAHIM
10 University of Calabar Teaching Hospital, Calabar COL. ABDUL MOHAMMED EMEKA AKWUAKA RAHMAN ROTIMI SEGUN OMOWORARE DR. TASIU GACHI DIJATU BAPPA
11 University of Maiduguri Teaching Hospital, Maiduguri HADI OKASHATU PROF FEMI LANA MRS. FRANCA OSUWA YAKUBU I. BULALANI DR. DARE ADETUNJI AISHAT OJONE
12 Usman Dan Fodio University Teaching Hospital, Sokoto CHIEF OSARO IDAH AMINU OTMAN
ZAKI DANJUMA KAMBAZA YERIMA IRIMIYA AIG (Rtd) SALIHU ABDUL UGAH UMAYMAH Y. ABDULLAI
13 Aminu Kano Teaching Hospital, Kano S.E. EMMA DR. UDOMA BOB EKARIKA PRINCE KABIRU OLUWA HON. UMARI S. GAYA UMARU HARUNA

BARR AISHA G. GANA

14 Nnamdi Azikiwe University Teaching Hospital, Nnewi CHIEF EZEKIEL I. AFUKONYO ROSEMARY OKIEGHAZI HON. TUNDE BALOGUN UMAR HARUNA DOGUWA DR FATAI BELLO

PROF. UMAR A. KATSAYAL

15 Irrua Specialist Teaching Hospital, Irrua ALH MUSA SALIFU RIRIWAI THEOPHILUS OKOH NGOZI LAURA CHIKERE IBRAHIM KARAMBA
MRS SARATU B. DAUDU OLORI MONISOLA OLORO
16 University of Uyo Teaching Hospital, Uyo SEN SALIU USAIN EGYE DR. SUNDAY OLIPAISE HON NIMBE TAWOSE YAHUZA IBRAHIM
HON. ABDULLAHI MUSA UMAR FAROUQ BAKO

 

17 Abubakar Tafawa Balewa University Teaching Hospital, Bauchi MR ZACHEUS ADELABU EFEBO S. SANDRA
NOJEEM AYODELE IPAYE ALH. ABBA L. ASHIGASHIYA EUNICE AYISA SAMBO ALH. LAWAL S. STORES
18 University of Abuja Teaching Hospital, Gwagwalada DR SAM SAM JAJA OMOBOLA A. YUSUF CHIAGOZIE AHANONU HAJIYA ABU S / FAWA MRS. ESTHER HAMISU HON. HACK ALAMBA
19 Federal Teaching Hospital, Gombe HON ENYI ENYI DR. FELIX OGEDEGBE ENGR. AZEEZ ADEOYE ABUBAKAR U. TAMBUWAL ANTIBAS ELNATHAN MOUKTAR LUGGA
20 Federal Teaching Hospital, Abakaliki ALH. TIJANI RAMALLAN DR ENIOLA OLAITAN AJAYI ONYEMUCHE NNAMANI SANI HARUNA
ALH. IDRIS MAIYAKI ADAMU YAWALE
21 Federal Teaching Hospital, Ido Ekiti HON ABUBAKAR ZUKABABA PRINCE ONYEMIKE ASOBI LATIFAT KASSIM
HON. LEKAM KASSIM MUKTHAR DANBABA ALH. MAGAJI DAMBAM
22 National Hospital, Abuja RT. HON. OLUBUNMI P. ETTEH MENE A SUNNY CHIEF JIDE AWOSEDO DR. VICTOR AMUTA BAKURA SHETTIMA ADO BAWA
23 Federal Medical Centre, Umuahia SEN. JOHN M. DANBOYI DR. EMEM WILLS
ENIOLA OMOSULE
YUSUF BADO MOK, ESQ. USMAN JAHUN
HELEN NGUYAN BANDEGA BARR. STEVE EZEKWEM
24 Federal Medical Centre, Owo SIMON T. AYANKANBE HON AKINLEYE AZEEZ HON. HENRY IKE IBRAHIM AL-AMIN LITTLE ABDULLAHI ADE

BARR REKIYA OGUCHE MRS. MWUESE KAABA

25 Federal Medical Centre, Abeokuta DR KABIRU MATAZU ELDER GABRIEL AKPAN HURERA AKILU ATTA BENEDICT GODSON SARAH VICTOR USMAN BUKAR SHERIFF

TITI RAMAT MOMOH

26 Federal Medical Centre, Owerri SEN ISHAQ ADEBAYO USMAN DAUDA
DEBO AJAYI
MRS IFY BLESSING OKAFOR SEN RUFAI SANI HANGA REV. JACKSON T. TOMA ALH AMINU ABDULLAI
27 Federal Medical Centre, Makurdi SEN. BELLO JIBRIN DR NTETE DUKE
HON ALAWIYE KING MRS NKECHI NNODI ISYAKU NASIRU YUSUF ENGR SAIDUS S. DARAZO TAJUDEEN ASUNRARA
28 Federal Medical Centre, Katsina HANNATU AKILU CAPT. MIKE OKHOMINA HON. NIYI AKINYAGBA MRS EDITH NWABUNOR SULE SADIQ SANI SAMI RABIU DANJUMA DANIEL DUNG DALYOP
29 Federal Medical Centre, Nguru CHUKWUMA AGUFUGO MRS. OLANYAGI SILVA OGUNLANA CHRISTOPHER HON. BALELE A. MUSA RAKIYA MUSA ZAKARI ESTHER AHMED

BARR. SATZILAND P. DASHI

30 Federal Medical Centre, Asaba SEN. ALKALI A. JAJERE HON. LAWRENCE OKAH DR GBOLADE OSHINOWO DR. OKEY IBEKWE YAHAMA BARAU JANGEBE HON HAYATU HASKE
SANI ISA
31 Federal Medical Centre, Bida ISHAQ USMAN SARKIN SHANU LERE AFOLABI RHODA MOSES
FEMI OREBE
MRS MARY NNEKA EGWU MUSTAPHA AHAMED S/ BIRNI WASINI DEBIROADAMU BABA ALIYU

 

32 Federal Medical Centre, Lokoja RT. HON. CHIBUDUM NWUCHE HON ODARO OMOREGIE
MRS. OMITOKU ADETOKUNBO CYNTHIA ALOKE
ZALIHATU SADIQ SANI AUGUSTINA SHITGURUM
SEN. SADIQ YAR’ADUA
33 Federal Medical Centre, Gusau DR OLORUNNIMBE FARUKANMI JUSTINA JOHN AKPAN ADE ADEGOROYE
ALIYU ISA BAKORI MOHAMMED DANIYA HAJIA AMINA BAYERO ZAINAB BUBA GALADIMA
34 Federal Medical Centre, Yola HABIBA IBRAHIM UMAR CHIEF VICTOR GIADAM TAYO AGBOMUSERIN CHIEF EDWIN NGIGE HAJIYA HADIZA K. HAUSA ALH. SABO MADUGU HON SAMUEL A. EGYA
35 Federal Medical Centre, Kebbi, Birnin – Kebbi PRINCE MALIK AFEGBUA PATRICIA B. OKOROIDEM ADEFILA A. ADEREMI
BARR. FRANCA EZECHUKWU DR. MOH’D LAWAL SULEIMAN JULIUS I. KUSSYALH.SANNI BELLO MUSTAPHER
36 Federal Medical Centre, Jalingo BARR OKEY EZEA BARR. KATE M. ERHUEN DR FATAI ATANDA
ALH. DANLAMI GARBA NA’ALLAH ALIYU ZURMI HAUWA MUHAMMED SANI ISIAKA ANAFI KARAJO
37 Federal Medical Centre, Yenagoa HON. GARBA ATTAHIRU ALICE EKPENYONG OGUNDANA AKINDELE NGOZI CHINYELU EZENWA DR ABDULLAI MAIKANO ALH. ADAMU DOGO
BARR OMALE OMALE
38 Federal Medical Centre, Keffi PRINCE SULE IKO DR. EDWARD OKUNDAYE MR RILWAN AKINJAGULA IFEANYI OKECHUKWU HAJIYA HALIMA LABO ABDULLAHI AMINCHI HAJIYA RAMATU A. AJUJI
39 Federal Medical Centre, Azare AMB AHMED MAHMUD MADORI COMRADE O IRABOR
HON. IFENYINWA VICTORIA ALH. ABIDEEN OLADIMEJI KABIR UMAR
HON WAZIRI S. MAMMAN BARR SADIQ MUHAMMED
40 Federal Medical Centre, Birnin – Kudu UMAYA ABDULLAI MRS CHIODI AMADI COL OLU APATA
SEN. ANTHONY AGBO HABIBA IBRAHIM UMAR KAUMI DAMBOAAMB ISAAC ONU
41 Federal Medical Centre, Ebute- Metta ISHOLA BALOGUN FULANI SIR RAPHAEL HARUNA MRS BUKKY OSUNRINDE ATAMAH CHUKWUMA ALH. UMARU DANGE LUBABATU ABDULKARIM HON. PAUL A. SUKU
42

43

Federal Psychiatric Hospitals

National Orthopedic Hospitals

HON. SHABAN OHINOYI SHUAIBU

DR. JOHN OTUTU

CP J.E.T OSHIOMOGHO OLISEMEKA M. ONOH MANNIRU UBA
DR. TIMOTHY GANADR. (MRS) UCHE S. AGU MAIGARI BELLO KASSIMU TIT AUTA
DR. NABBS IMEGWU
44 National Eye Centre, Kaduna ALH USMAN MAGAJI DR. CYRIL OKAFOR GARBA A. UMAR HON. ISAH AMBAKA BASSEY UTUM INAH
45 National Ear Care Centre, Kaduna HANNATU MUSAWA BUNMI AJAYI-ORINIOWO MANIR SHEHU
BASHIR LAWAL B.
ISA SULEIMAN
46 National Health Insurance Scheme, Abuja DR. EYANTU IFENEY SEN. BASSEY OTU
DR TUNJI ALAUSA
DR. SYLVESTER NWAMBE PHARM. HALIRU LAWAL ARC. SAMSON RUFAI HUSSEIN Z. AKWANGA
47 NATIONAL PRIMARY HEALTH CARE DEVELOPMENT AGENCY ATTAHIRU ALIERO IBRAHIM IDAIYE, ESQ
DR. ABDULFATAI O. A. MORAFA CHIJOKE MADUMERE
AIR CMDR. E. K. JEKADA AMINU GARBA GUSAU BULAMA M. KUKUWA
HON DAUDA G. BUNDOT
HON. AISHA R.I IBRAHIM ADIAMA A. YUSUF
PROF. LIBYA AUDU

 

48 National Agency for Food and Drug Administration HON INUWA ABDUL- KADIR DR MUFUTAU YAHAYA HON. OPEYEMI BAMIDELE TUKUR S / FADA
ALH. GARBA MULIMA ALIYU BELLO
ALH. GAMBORI GONI
49 National Agency for the Control of HIV / AIDS (NACA) PAULINE TALLEN DR. SIMON O. IMUEKEMHE EMMANUELLA IZUNWA BARR. ADEBOLA OYENEYIN SEN. DIPO ODUJINRIN INYAMAH PATIENCE N. PHARM KABIRU ALIYU ABBATI RASHEED

JUNAIDU BABA
DR. HAZAEL CHECHARA ZAINAB KWANCHI

FEDERAL MINISTRY OF WATER RESOURCES

1 Anambra – Imo River Basin Development Authority CHIEF HILARY EKE PRINCE EDMUND A. POKU ABDUL-LATEEF D. OGUNSIJI CHARITY SHEKARI
IBRAHIM D. I JALO WAZIRI HON. CHIDI OKWUWORLU
2 Benin – Owena River Basin Development Authority ALH. ALI OLANUSI OTUNBA TUNDE ONAKOYA ROMANUS EGBULADIKE BASHIR YUSUF IBRAHIM HON. NELSON ALAKPA

ALH WAHEED ADESINA

3 Chad River Basin Development Authority HON. MOHD WALI SHETTIMA DR JIBAYO ADEYEYE
EMMA DEEYA
CHUKWU L. CHIMUANYA HAJIA SAMINA ALKAMAWA SULEIMAN UMAR KEFFI
4 Cross River Basin Development Authority HON. ESEME SUNDAY EYIBO BARR LAZ UNDIE
ENGR. ADEMOLA OYADARE GARBA BUTALAWA
ALH. SHUGABA UMARA SALIHU ABDULKAREEM
5 Hadejia – Jama’ are River Basin Development Authority SEN. TIMOTHY ADUDU DR MRS JANET OYUBU OKORO NWACHIMERE ABDULKARIM AHAMED DANLADI LENNNNGKOP ZAID ARABO
6 Lower Benue River Basin Development Authority HON. BALA ADAMU KUTA MR. JONAS KAFUNG
ENGR. THEOPHILUS C. ILOZUE ALH SALISU HAYIN ALHAJI HON. HASSAN JONGA
BARR. WOGU BOMS
7 Niger Delta River Basin Development Authority MALLAM ABDULLAI DATIYO MUYIWA GBELEYI
SALLY WILLIAM CHINEBU SEN. MOH’D IBRAHIM DUDU ALH. HASSAN GAMBO
DR. YARIMA S. YUSUF
8 Lower Niger River Basin Development Authority ALH ZAKARAI IDDE HYACINTH OKPARA DIKE AUGUSTINE MUOMAIFE SIDI ALIYU LAMIDO ABDULLAHI A. BABA ADENIYI BODUNRIN KUNLE
9 Ogun – Oshun River Basin Development Authority MR SOLA LAWAL CELESTINE AWOR
BARR. ADEWALE T. ADELAKUN CLEMENT ANOZIE
SEN. ALI KONA
AKOGUN JIMOH RAUF
10 Upper Benue River Basin Development Authority HON BELLO AYUBA ALERO NAOMI TENUMA MUSTAPHA B. BATSARI DR JAMES A. ANGBAZO ADEPEJU M. OPEYEMI ABISHAI M. ANDRIYA
11 Sokoto-Rima River Basin Development Authority MARLIYYA SANUSI ZAYYAN MR. JAMES NWITE
AIR CMDR. K. A JAKADA ALH. MUSA M. GAIDAM ALH HASSAN BAGIGI GODWIN BAZARI
12 Upper Niger River Basin Development Authority ALH MOHAMMED ALABE JOHN ONYIA NEBO MARY DOGO EBEDI. DANIEL ADEJOBI
ABDUL KAREEM SANUSI SANI AHMAD
13 National Water Resources Institute, Kaduna BASHIR DAHIRU TUKUR BABATOPE ONABELEJO YAHAYA UMAR
JIBRIL BABALE
NASS ORUME

MINISTRY OF NATIONAL PLANNING

1 National Bureau of Statistics DR KABIRU NAKAURA MR AKINOLA I. BASHIRU PROF. MOSES MOMOH LAWAL IBRAHIM DANHAIRE MADU ENNEMMWA

ADAM MODU

 

2 Centre for Management Development MR JOSEPH TEGBE DR. MIKE OGAR
UMAR LAWAL ISIYAKU ABUBAKAR M.I. K/NAMODA TAVIS E. DAVID – WEST
KEN ELUMA ASOGWA, ESQ. EZEDINMA NONSO DAVID MALLAM GARBA MAIDUGU HON PAM I. RANDONG
3 Nigeria Institute of Social and Economic Reseach HON. DABANG NWELBISH MRS. RHODA AKO
DR. WALE OKEDIRAN
PROF. M.L BASHAR
REV CHRISTOPHER UTOV CHIEF COSMAS N. MADUKA HAJIYA DUMBA M. MIKAILA

 

About GongNews

Nigeria's most authoritative online newspaper with a deep reach for the Defence of the truth at all times.

Check Also

Reward for Hardwork: President, International Olympic Committee (IOC), Thomas Bach, congratulating Nigerian athlete, Simidele Adeagbo, after her historic outing, in Skeleton, at the Pyeongchang 2018 Olympics

Adeagbo in seventh heaven after Winter Olympics feat

*Celebrated by IOC President, Thomas Bach Nigeria’s skeleton athlete, Simidele Adeagbo, reached the seventh heaven, …